Jednání Krizového štábu Plzeňského kraje 26. března 2021

obrazek
29. března 2021 08:37, aktualizováno 16:51, Bc. Jitka Fronková
Situace v Plzeňském kraji vykazuje i nadále mírně pozitivní vývoj, shodli se na tom na jednání Krizového štábu Plzeňského kraje 26. března 2021 jeho členové. Klesají počty nakažených, zlepšení v oblasti standardní péče vykazují také zdravotnická zařízení.

Epidemická situace v Plzeňském kraji je výrazně lepší než v uplynulých týdnech, kdy přírůstky nakažených dosahovaly 6 000 až 7 000 týdně. Za poslední týden podle ředitele KHS Plzeň Michala Bartoše přibylo 2 900 případů. V kraji převládá i nadále britská mutace covid-19.

V počtu testování PCR testy je zaznamenán slabší zájem, počty antigenních testů zůstávají vzhledem k povinnému testování zaměstnanců zachovány. Celkem v Plzeňském kraji testuje 21 mobilních týmů, i nadále testuje stávajících 24 stacionárních míst. Bylo také ve spolupráci ČČK a organizace Ponton otestováno 82 osob na 4 ubytovnách v Plzni (z celkového počtu 121 ubytovaných), nedošlo ani k jednomu pozitivnímu záchytu. Výsledek naznačuje, že na ubytovnách v Plzni aktuálně není ohnisko koronaviru.

K výraznému zlepšení došlo také v oblasti obsazenosti lůžek v nemocnicích v kraji. Podle koordinátora lůžkové péče prof. Jana Beneše za uplynulý týden výrazně ubylo hospitalizovaných pacientů, a to ze 613 na dnešních 505 ve všech zařízeních v kraji. Intenzivní péči vyžaduje 111 pacientů. I nadále zůstává velmi zatížena resuscitační péče s pacienty, kteří jsou připojeni na UPV a ECMO. V případě, že klesne počet pacientů pod 500, bude ve zdravotnických zařízeních v Plzeňském kraji zvažována úprava standartní covidové péče na postcovidovou, případně postupný návrat reprofilizovaných jednotek na necovidové.

„Ačkoli je intenzivní péče i nadále vytížena, mírný optimismus už je na místě. Na výrazně nižším počtu nově nakažených se nám ukazuje, že situace v kraji se i dál zlepšuje a kulminace epidemie je snad za námi. A to, že situaci zvládla zařízení v kraji, je zásluha především týmu krajského koordinátora lůžkové péče prof. Beneše, koordinátorů a vedení všech nemocnic v kraji, kteří neuvěřitelnou mírou dokázali zajistit péči na covidových lůžkách. Je to také díky všem lidem, kteří dodržují základní epidemická opatření a respektují nařízená omezení. Osobně bych všem chtěla poděkovat, a zároveň prosím o obezřetnost, ještě nemáme vyhráno,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Očkování a dodávky vakcín
Do Plzeňského kraje přišlo v tomto týdnu celkem 470 lahviček vakcíny Moderna (4700 dávek), které ale budou využity na pokrytí především druhých dávek u již očkovaných osob. Vakcíny Comirnaty (Pfizer/BioNTech) přišlo celkem 1 950 lahviček (11 700 dávek). Vakcína AstraZeneca, kterou dostanou v celé výši dodávky i tentokrát praktičtí lékaři, je očekávána v dodávce 50 lahviček (500 dávek).

„Dodávky vakcíny Moderna jsou i nadále nedostatečné. Musíme počítat s výpadky dodávek, které nám pak komplikují pokrytí druhými dávkami. Problematická je stále i distribuce AstraZeneca praktickým lékařům, která vázne, a navíc je množství vakcíny velmi nízké. Opakovaně jsme pod tlakem veřejnosti, abychom více očkovali,“ uvedl krajský koordinátor očkování Robin Šín.

Celkem je v kraji vyočkováno 79 901 dávek. Druhou dávkou má ukončené očkování 23 824 osob. Během dnešního dne bude ve velkokapacitním očkovacím centru naočkována skupina terénních pracovníků v sociálních službách. Celkem jde o více než 400 osob, které nebudou zatěžovat očkovací centra po kraji a navyšovat aktuální počty čekatelů na termín očkování. Pedagogů je prozatím naočkováno 6 772. Centrální rezervační systém byl také otevřen pro chronicky nemocné. Prioritou zůstává nadále očkování všech určených skupin především podle věku.

„Velmi mne mrzí, že nemáme využity kapacity našich očkovacích center a přesto v rezervačním systému na očkování čeká velké množství lidí. Je to dáno především nízkými dodávkami vakcín, které jako kraj neovlivníme. Doufáme, že následující měsíc se dodávky vakcín zlepší a budeme moci naočkovat více lidí,“ dodává hejtmanka Ilona Mauritzová.

Školství
I nadále jsou v provozu určené školy pro děti zaměstnanců vybraných profesí. Přihlášeno je celkem 626 dětí, pravidelně do škol a školek dochází 394 z nich. Školy obdržely testy na povinné testování zaměstnanců a podle vládního nařízení je testují.