Jednání Krizového štábu Plzeňského kraje 29. ledna 2021

obrazek
01. února 2021 09:04, Bc. Jitka Fronková
Stav v nemocnicích v kraji, antigenní testování, průběh očkování či dodávky vakcín. To byla hlavní témata jednání Krizového štábu Plzeňského kraje, které se uskutečnilo on-line v pátek 29. ledna 2021.

V úvodu jednání hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová shrnula krátce nově přijatá opatření vlády včetně změny v antigenním testování, které je nyní možné bezplatně absolvovat každé tři dny. Dále informoval každý z přítomných členů krizového štábu o nových skutečnostech ze své oblasti.

Nákaza v kraji
O počtech nakažených v Plzeňském kraji informoval ředitel Krajské hygienické stanice (KHS) Michal Bartoš, který uvedl, že čísla sice stagnují, ale mění se skladba hospitalizovaných osob s vážným průběhem. K 29. lednu 2021 je podle Bartoše v kraji evidováno 50 080 covid pozitivních osob.

Situace v nemocnicích
Prof. Jan Beneš z FN Plzeň shrnul lůžkové kapacity v nemocnicích v kraji. Počet hospitalizovaných se přes týden pohybuje mezi 330 a 350. V pátek 29. ledna 2021 bylo hospitalizováno celkem 331 pacientů, přičemž 261 z nich ve standardní péči a 70 na JIP (z toho 34 na plicní ventilaci). Ukazuje se, že mezi hospitalizovanými pacienty jsou stále mladší ročníky (1970 až 1980).

Odběrová místa
Odběrová místa v blízkosti hranic s Bavorskem navyšují kapacity a rozšiřují provozní dobu. Konkrétně nemocnice v Domažlicích, Klatovech, Stodu a Sušici otevřou i o víkendu, aby uspokojily poptávku po antigenních testech ze strany pendlerů. V neděli otevře odběrové místo také FN Plzeň, EUC Klinika a Bioptická laboratoř v Plzni. S ohledem na zvýšenou poptávku po testování požádal kraj o spolupráci Armádu ČR. Personální kapacity stávajících odběrových míst jsou již vyčerpané.

Určené školy
Stále fungují určené školy pro děti zaměstnanců vybraných profesí. V současné době je poptávka na umístění 112 dětí, přičemž reálně školy navštěvuje 84 dětí.

Očkování v kraji
K dnešnímu dni je v kraji naočkováno 13 033 lidí, druhou dávku vakcíny dostalo 46 osob. Tento týden Plzeňský kraj obdržel 2 925 dávek vakcíny (původně bylo plánováno 4 875). Příští týden je přislíbena dodávka opět 2 925 dávek (plánováno původně 3 900). Očkovací centra se budou v příštích týden soustředit na očkování druhou dávkou, která má být podána 28. den po podání první dávky. Zvýšení dodávek vakcín je očekáván v druhé polovině února.

Plzeňskému kraji se díky mobilním týmům podařilo naočkovat asi 60 % seniorů v zařízeních sociální péče. Přesné údaje uvádějí, že v kraji je očkováno 62 % klientů a 74 % zaměstnanců těchto zařízení, kteří měli o očkování zájem.