Putování po stopách železné opony

26. listopadu 2019 Mgr. René Zeithaml

Jak vypadala pohraniční rota? Co byla signální stěna? Kde jsou místa zaniklých příhraničních obcí? Nejen na tyto otázky dostali odpověď návštěvníci akce „Po stopách železné opony a zaniklých obcí v hraničním pásmu Železná - Pleš“, kterou v sobotu 23. listopadu 2019 uspořádal Plzeňský kraj ve spolupráci s obcí Bělá nad Radbuzou a Muzeem Chodska.

Návštěvníci mohli na místo vyrazit po vlastní ose nebo se nechat dopravit autobusem přímo na Železnou. Už jízda autobusem byla doplněna o odborný výklad s tématikou střežení hranic a „železné opony“. Přímo na Železné byl pak připraven program, který zahrnoval prohlídku prostor bývalé roty a také nově instalovaných výstav s názvem „Když spadla železná opona“ a „Drátem končí svět...“. Poté bylo možné nechat se odvézt na Pleš a zjistit něco o systému „krytí na hranicích a životě v pohraničním pásmu. Při komentované prohlídce Pleše se návštěvníci dozvěděli o historii místa a také zániku obce.

Prostory bývalé roty na Železné (včetně komentovaných prohlídek a výstav) lze navštívit také 30. listopadu a 7. prosince 2019 v době od 13:00 do 16:00 hodin.


Galerie