Putování po stopách železné opony

obrazek
26. listopadu 2019 07:26, Mgr. René Zeithaml

Jak vypadala pohraniční rota? Co byla signální stěna? Kde jsou místa zaniklých příhraničních obcí? Nejen na tyto otázky dostali odpověď návštěvníci akce „Po stopách železné opony a zaniklých obcí v hraničním pásmu Železná - Pleš“, kterou v sobotu 23. listopadu 2019 uspořádal Plzeňský kraj ve spolupráci s obcí Bělá nad Radbuzou a Muzeem Chodska.

Návštěvníci mohli na místo vyrazit po vlastní ose nebo se nechat dopravit autobusem přímo na Železnou. Už jízda autobusem byla doplněna o odborný výklad s tématikou střežení hranic a „železné opony“. Přímo na Železné byl pak připraven program, který zahrnoval prohlídku prostor bývalé roty a také nově instalovaných výstav s názvem „Když spadla železná opona“ a „Drátem končí svět...“. Poté bylo možné nechat se odvézt na Pleš a zjistit něco o systému „krytí na hranicích a životě v pohraničním pásmu. Při komentované prohlídce Pleše se návštěvníci dozvěděli o historii místa a také zániku obce.

Prostory bývalé roty na Železné (včetně komentovaných prohlídek a výstav) lze navštívit také 30. listopadu a 7. prosince 2019 v době od 13:00 do 16:00 hodin.


Galerie