Rokycanská nemocnice vyměnila lůžka a hledá projektanta rekonstrukce

obrazek
03. prosince 2019 16:26, Mgr. René Zeithaml

Hospitalizovaní pacienti v Rokycanské nemocnici mají od začátku prosince 2019 větší pohodlí a komfort. Nemocnice nakoupila za 4,6 milionu korun nová lůžka a noční stolky. Nahradily původní, které již byly morálně i fyzicky zastaralé. Podstatnou část investice pokryl Plzeňský kraj, který aktuálně připravuje i výstavbu nové kotelny a v příštím roce zahájí postupnou rekonstrukci celé nemocnice. 

Záleží nám na tom, jak se pacienti v našich nemocnicích cítí. Pořízení setů nových lůžek s nočními stolky bylo nutností a nechtěli jsme s tímto vybavením čekat až na samotnou rekonstrukci,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast ekonomiky, investic a majetku Marcela Krejsová.

Jedná se o stovku nových lůžek. S výjimkou dětského oddělení, budou vyměněna prakticky na všech lůžkových stanicích. Lůžka jsou elektricky polohovatelná včetně výšky pelesti, náklonu, polohy zádové opěrky i dalších částí. Každé lůžko má i vlastní napřimovací hrazdu, infuzní stojan a samozřejmě antidekubitní matraci,“ dodal ředitel Rokycanské nemocnice Jaroslav Šíma.

Pro pacienty znamenají nová lůžka více pohodlí a méně závislosti na personálu. „Polohu lůžka si mohou nastavit sami pacienti. Díky elektrickému ovládáni to zvládnou i ti méně pohybliví. Mohou se sami posadit nebo naopak lehnout, zvednout podhlavník či část pod nohami nebo sjet s postelí níže či výše,“ vysvětluje hlavní sestra nemocnice Marcela Krupičková s tím, že elektrické ovládání uleví i ošetřovatelkám a sestrám. „Na starších postelích bylo polohování manuální a fyzicky někdy dost náročné, neboť na nich občas leží pacienti s hmotností přes sto kilogramů,“ doplňuje hlavní sestra. Nosnost lůžek je až 250 kilogramů.

Pacientské stolky mají sklopnou jídelní desku, kterou lze vysunout a dát přes pacienta na posteli. Tím se usnadní stravování pacientů, kteří nemohou opustit lůžko. Rokycanská nemocnice už letos pořizovala zdravotnické přístroje v hodnotě přes deset milionů korun. Mimo jiné stacionární skiagraf (rentgen), defibrilátory, EKG, neinvazivní ventilátor a anesteziologické přístroje a techniku na operační sály. Investice do vybavení ale brzy vystřídají mnohem významnější stavební investice.

V době, kdy výkonnost ekonomiky přináší prostřednictvím daňových výnosů do rozpočtu kraje o mnoho vyšší částky než v dobách minulých, je nutné investovat zejména tam, kde byla péče o majetek roky zanedbávaná. A v Rokycanské nemocnici tomu tak, bohužel, bylo. Proto je nyní v běhu například výběrové řízení na výstavbu nové kotelny za přibližně 30 milionů korun a bude vypsáno výběrové řízení na projektanta, který připraví v etapách projekt na rekonstrukci celého objektu nemocnice,“ uvedla Marcela Krejsová s tím, že etapy v projektování i v realizaci rekonstrukce musejí navazovat na finanční možnosti kraje. „Vynaložit najednou 400 milionů korun, což je hrubý odhad investice, by znamenalo odložit či přerušit další stejně důležité investice v nemocnicích či v sociálních zařízeních,“ doplnila Marcela Krejsová.


Galerie