Jednání Krizového štábu Plzeňského kraje 14. května 2021

obrazek
17. května 2021 07:46, Bc. Jitka Fronková
Na svém jednání krajský krizový štáb 14. května 2021 zhodnotil uplynulé období, kdy během března Plzeňský kraj patřil k nejvíce zasaženým nákazou covid-19. Vzhledem k dále klesajícímu počtu nově nakažených se nemocnice vrací k běžnému provozu a jednání Krizového štábu Plzeňského kraje se omezí na setkání jednou měsíčně, pokud nedojde ke zhoršení epidemické situace.

Epidemická situace v Plzeňském kraji i nadále vykazuje podle ředitele KHS Plzeň Michala Bartoše klesající trend v počtu nově nemocných. Za poslední týden nedosahuje incidence hranice 350 nově diagnostikovaných nemocných covid-19. V počtu zachycených pozitivních vzorků je Plzeňský kraj se svými zhruba 7 % v celorepublikovém průměru. Řadí se mezi nejbezpečnější kraje v ČR.

Situace v nemocnicích
S ohledem na klesající trend v počtu pacientů hospitalizovaných s covid-19 ve zdravotnických zařízeních oblasti Plzeňského kraje přistupují podle krajského koordinátora lůžkové péče prof. Jana Beneše nemocnice postupně k redukci lůžkové kapacity pro tyto pacienty tak, aby byl maximální možný normální provoz ve zdravotnických zařízeních. Během tohoto týdne jsou proto pacienti ze spádových oblastí nemocnice PRIVAMED, Mulačova nemocnice a Rokycanská nemocnice centralizováni do FN Plzeň, pacienti ze spádových oblastí Stod (vč. Tachovska) a Klatovy centralizováni do Domažlické nemocnice. Vzhledem ke geografické poloze Sušické nemocnice a přetrvávajícímu vyššímu lokálnímu počtu pacientů je zatím oddělení pro covidové pacienty v Sušické nemocnici zachováno. Pacienti vyžadující intenzivní péči jsou od počátku května centralizováni do FN Plzeň. V průběhu následujících týdnů, pokud bude pozitivní trend v počtu onemocnění pokračovat, budou redukována další covidová lůžka v kraji. Základní počet izolačních lůžek a připravenost na jejich opětovné vybudování ale bude pro případ potřeby v rezervách nemocnic.

Za období pandemie (od 1. března 2020 do 11. května 2021) bylo ve zdravotnických zařízeních akutní lůžkové péče hospitalizováno celkem 8.229 pacientů s covid-19. Naprostá většina z nich, a to 64 %, pocházela z věkových skupin 60-85 let. Celkem zemřelo 1.761 pacientů, úhrnná smrtnost tedy činí 21 %, s maximem ve věkových skupinách 70-95 let.

V době maximální zátěže (10. března 2021) bylo hospitalizováno 693 pacientů z toho 136 na lůžku intenzivní péče. O den později dosáhly počty pacientů na lůžkách intenzivní péče vrcholu se 140 pacienty.

„Dnešní jednání krizového štábu bylo v mnoha ohledech smutné. Souhrn vytíženosti nemocnic, počet mrtvých a mnohdy zásadní a náročná rozhodnutí, která jsme museli udělat. Takový byl uplynulý půlrok, každý pátek. Věřím, že to nejnáročnější máme za sebou. A je to také díky všem, kteří dodržovali potřebná opatření. Teď jen neusnout na vavřínech. Na rozdíl od loňska ale máme nyní možnost pomoci dalšímu rozvolňování a návratu k běžnému životu. Je to očkování, které nám dá šanci žít tak, jak jsme byli zvyklí. Dodávky vakcín jsou vyšší, zrychlujeme v očkování, což potvrzují poslední týdny, kdy s rostoucím počtem naočkovaných alespoň první dávkou klesá počet nových případů,“ říká hejtmanka Ilona Mauritzová.

Očkování a dodávky vakcín
Celkem bylo v Plzeňském kraji vyočkováno již 217.309 dávek, druhou dávkou má očkování ukončené 55.196 osob. Denně jsou naočkovány zhruba 4.000 osob. Podíl očkovaných v kraji je 33 %. V kategorii 80+ je očkováno 75 % seniorů.

Mezi kraji je Plzeňský kraj v počtu vyočkovaných dávek (v přepočtu na 1.000 obyvatel) i nadále v první polovině, mezi úspěšnými kraji. V počtu naočkovaných lékařů je Plzeňský kraj nejlepší, naočkováno je zde 86 % lékařů. Naočkovaných zdravotních sester je 70 %.
Podle koordinátora očkování pro Plzeňský kraj nejsou zaznamenány žádné závažné reakce na očkování.

V tomto týdnu obdržel Plzeňský kraj 19 plat vakcíny Comirnaty (Pfizer/BioNTech) tj. 22.230 dávek, vakcíny Moderna 3.700 dávek.

Testování
Na hraničním přechodě Rozvadov minimálně do konce května zůstávají dva odběrové týmy na antigenní testování. I nadále zůstávají stávající odběrová místa dle webových stránek Plzeňského kraje.

Nově zachycených pozitivních testů ubývá, od 1. května bylo provedeno téměř 64.000 antigenních testů, PCR testů 6.057. Pozitivních vzorků bylo zhruba 7 %.

Testování žáků i zaměstnanců škol a školských zařízení vykazuje minimální počet záchytů. U žáků to bylo z 81.058 antigenních testů 24 pozitivních vzorků, z nichž byly konfirmací PCR potvrzeny pouze 3 případy. Plzeňský kraj je tak na celorepublikovém průměru v záchytech pozitivních vzorků, který je v přepočtu na 100.000 testů pouze 50. Testy pro školy obdrží Plzeňský kraj v příštím týdnu a standardní cestou budou rozvezeny do všech zařízení.

„Nezapomeňme na to, čím jsme si v posledních měsících všichni prošli. Z neustále lepšících se čísel a rozvolňování, které je díky tomu možné, mám sama obrovskou radost. Stejně tak mám radost z toho, jaký zájem o očkování v našem kraji je. Děláme vše proto, abychom vakcíny, které nám přijdou, co nejrychleji vyočkovali. Jedině díky očkování a osobní odpovědnosti vůči sobě samým i svému okolí dosáhneme zpět na své životy, jak jsme je znali a žili před touto pandemií,“ dodává hejtmanka Ilona Mauritzová.