Jednání Krizového štábu Plzeňského kraje 16. dubna 2021

obrazek
19. dubna 2021 07:38, Bc. Jitka Fronková
Na jednání Krizového štábu Plzeňského kraje 16. dubna 2021 zazněly optimistické informace v oblasti jak epidemické tak i v počtu hospitalizovaných v celém kraji. Situace i nadále vykazuje klesající trend v počtu onemocnění covid-19. Režim hromadného postižení osob už neplatí v žádné nemocnici v kraji.

Epidemická situace podle ředitele KHS Plzeň Michala Bartoše i nadále pokračuje v trendu poklesu nemocných. Denní záchyty nově diagnostikovaných osob s onemocněním covid-19 nepřekračují 120 v celém Plzeňském kraji. S tím úměrně klesá záchyt indikovaných PCR testů, v současné době se jedná zhruba o 15 %. Před zhruba dvěma týdny šlo o 30%.

Zlepšení v počtu nově hospitalizovaných potvrdil také koordinátor lůžkové péče pro Plzeňský kraj prof. Jan Beneš. Před týdnem bylo hospitalizováno 320 osob, k dnešnímu dni je toto číslo o stovku nižší, přesně 219. Klesá také počet pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči. Dnes je to 60 pacientů, před týdnem šlo o 77 osob na lůžkách intenzivní péče. Nadále je zatížená resuscitační péče, a to především dlouhodobá, kde jde o postcovidové pacienty. Obecně je vytížení nemocnic nižší s ohledem na dopady vydaných opatření v rámci nouzového stavu. Zatížení resuscitační péče limituje návrat k vyššímu počtu odkládaných operací.

Režim hromadného postižení osob k dnešnímu dni zrušila také nemocnice Privamed v Plzni. Všechny nemocnice se tak postupně s ohledem na nárůsty nově nemocných budou vracet k běžné péči.

„Trend poklesu dokazuje, že opatření vydaná v lockdownu mají účinnost a je to vidět na stavu nemocnic v celém kraji. Věřím, že i nadále budou zprávy z nemocnic optimistické. S příslibem vyšších dodávek vakcín také zvýšíme tempo očkování a postupně se budeme moci vrátit k životu, který jsme znali před příchodem epidemie,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Očkování a dodávky vakcín
Celkem bylo v Plzeňském kraji vyočkováno 128.284 dávek, druhou dávkou má ukončené očkování 43.951 osob. V kategorii 80+ je vyočkováno 28.582 dávek. V kategorii 70+ celkem 44.667 dávek. Pedagogů a ostatních pracovníků ve školství je naočkováno 12.008, což je zhruba 90 % z nich.

Do Plzeňského kraje bylo v tomto týdnu dodáno pouze 15.210 dávek vakcíny Comirnaty (Pfizer/BioNTech), kterými očkují krajská očkovací centra. Vakcína Moderna nebyla dosud dodána. Vakcína AstraZeneca s ohledem na výpadek v minulém týdnu bude distribuována příští týden ve výši 1.600 dávek praktickým lékařům. V tomto týdnu tedy dodána není.
Garanci dodávek má kraj pouze u vakcíny Comirnaty, která by měla již koncem dubna být ve vyšším množství. Ostatní vakcíny včetně nového typu Janssen od Johnson & Johnson mají nejasné předpoklady dodávek.

Testování
Za poslední týden bylo v kraji provedeno na oficiálních odběrových místech 4.007 PCR testů a 32.736 antigenních testů. Do tohoto počtu nejsou započítány antigenní testy ve školách a školkách. Těch bylo za první týden otevření škol a školek provedeno u 40.091 žáků. Z toho pozitivních výsledků vyšlo 19, konfirmací PCR byly potvrzeny pouze 2 C+ testy. Zaměstnanců škol bylo otestováno celkem 13.300, pozitivní testy vyšly 3, potvrzený konfirmací PCR nebyl žádný z nich. Ukázalo se také větší množství neprůkazných testů, celkem jich bylo 1.573 u žáků i zaměstnanců škol a školek.

Testování na hraničním přechodu Rozvadov přes víkend ještě zůstává v počtu tří testovacích týmů. Vzhledem k tomu, že SRN již nepožaduje u profesionálních řidičů negativní test na covid-19, zůstanou v Rozvadově od příštího týdne dvě testovací místa, a to alespoň do konce dubna. Jedno zůstane na přechodu Rozvadov, druhé pak u obecního úřadu obce Rozvadov.