Jednání Krizového štábu Plzeňského kraje 8. listopadu 2021

obrazek
11. listopadu 2021 08:03, aktualizováno 09:37, Bc. Jitka Fronková
Krizový štáb Plzeňského kraje po čtyřměsíční odmlce na svém jednání hodnotil epidemickou situaci v kraji, připravenost nemocnic na vzrůstající počty hospitalizovaných pacientů s onemocněním covid-19, situaci ve školách a zařízeních sociálních služeb a proočkovanost obyvatelstva. Situace se v Plzeňském kraji podle stoupajících počtů nemocných zhoršuje.

Epidemickou situaci v kraji a především aktuální počty nemocných sledují a pravidelně reportují také zástupci všech nemocnic z Plzeňského kraje, kteří se pravidelně již více než 4 týdny scházejí, aby byli schopni flexibilně reagovat na situaci v souvislosti s rostoucím počtem onemocnění covid-19.

Epidemická situace vykazuje podle ředitele KHS Plzeň Michala Bartoše zhoršení. Dochází k výraznému nárůstu pozitivních osob na základě indikovaných testů. Za poslední týden nebyl počet nově pozitivních osob zaznamenán pod 500 denně, ve čtvrtek 4. 11. 2021 byl dokonce zaznamenán rekordní nárůst na 740. Dochází tak k nekontrolovatelnému šíření viru v populaci na území Plzeňského kraje. To potvrzuje také počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích. Podle krajského koordinátora lůžkové péče prof. Jana Beneše bylo k dnešnímu ránu ve všech nemocnicích v kraji hospitalizováno 132 pacientů s potvrzeným onemocněním covid-19. Na lůžkách intenzivní péče je 29 z nich, 7 na umělé plicní ventilaci. Od 20. 10. 2021 byla zrušena centralizace hospitalizovaných pacientů do Fakultní nemocnice Plzeň. Lůžka pro standartní i intenzivní péči o pacienty s covid-19 mají zaktivované všechny nemocnice akutní péče Plzeňského kraje, nemocnice v Sušici, Privamed v Plzni. I nadále trvá trend nárůstu hospitalizovaných v počtu 9 osob denně na standartní lůžka a 2-3 na intenzivní péči. Z údajů dostupných k dnešnímu dni jsou v Plzeňském kraji dostupné kapacity zhruba na 10 dní dle aktuálního vývoje epidemie. S dalším rozšiřováním lůžkové kapacity bude docházet k omezování elektivní péče ve všech nemocnicích na území kraje.

Mezi hospitalizovanými je více než 75 % neočkovaných. Mezi očkovanými pacienty jsou především lidé 65+ s přidruženým onemocněním, nebo s uplynutím výrazně delší doby od ukončení očkování.

Podávání protilátek firmy Regeneron

V současné době je možné na šesti místech v kraji (Stod, Klatovy, Domažlice, Rokycany a v Plzni ve FN Plzeň, Privamedu) podávat monoklonální protilátky firmy Regeneron (REGN-COV2), které je vhodné využít nejpozději 10 dnů od prvních příznaků onemocnění. Jejich podání vždy indikuje lékař (praktický nebo specialista), který požadavek zanese do elektronického systému. Podání protilátek pak probíhá nitrožilně přímo v nemocnicích na základě objednaného místa a času. Podání protilátek je vhodné pro chronicky nemocné, onkologické a další speciálně diagnostikované pacienty.

Očkování a očkovací místa

K dnešnímu dni bylo v Plzeňském kraj vyočkováno celkem 682 139 dávek. Dokončené očkování oběma dávkami má za sebou již 333 296 lidí a třetí posilující dávkou je očkováno 20 417 osob. Bez registrace bylo v týdnu 1. – 5. 11. 2021 očkováno 2 147 osob. Ve srovnání s obdobím v polovině října, kdy bylo očkování bez registrace zhruba 500 osob za týden, došlo v posledních třech týdnech k výraznému nárůstu zájemců o očkování.

"V našem kraji je vybudován dostatek očkovacích míst, postavili jsme i mobilní týmy a máme vybudovanou síť míst pro testování jak antigenními, tak PCR testy. Nyní v Plzeňském kraji máme proočkovanost více než 64 %, v pobytových zařízeních sociálních služeb pak až 91 %, což považuji za velmi dobrý výsledek. Rozšířili jsme otevírací dobu očkovacích míst. Obyvatelé kraje se mohou nechat naočkovat i v odpoledních hodinách a o víkendech. V pátek je umožněno očkování bez registrace," doplnila hejtmanka Ilona Mauritzová s tím, že kraj má k dispozici i dva mobilní týmy pro hrazené očkování zahraničních zaměstnanců.

Aktuální seznam očkovacích míst je zveřejněn ZDE. Všechna očkovací centra očkují v pátek bez registrace. Pokud chtějí mít zájemci o očkování garanci času na konkrétním místě, je vhodné využít stále aktuální možnost rezervace.

Školy a školská zařízení

V minulém týdnu obdržel Plzeňský kraj 50 000 ks antigenních testů pro testování škol a školských zařízení ve 4 okresech v kraji. Okresy Klatovsko, Rokycansko, Plzeň-město a Domažlicko určilo k testování rozhodnutí MZ ČR na základě výskytu onemocnění. Testování probíhá 8. a 15. 11. 2021.

V uplynulém týdnu řešila KHS Plzeň 78 škol a školských zařízení, kde došlo k výskytu covid-19. V karanténě bylo za období 30. 10. – 5. 11. celkem 1877 žáků a pedagogů. Pozitivních osob pak 288. Uzavřeno žádné školské zařízení ze strany KHS nebylo.