Krizový štáb na svém jednání zhodnotil situaci v kraji

obrazek
25. listopadu 2021 11:20, Bc. Jitka Fronková
Krizový štáb Plzeňského kraje zhodnotil situaci v nemocnicích, počet odhalených nových nákaz a stav očkování v kraji. Šíření onemocnění covid-19 pokračuje i nadále komunitním přenosem, nemocnice rozšířily kapacity intenzivní péče a všechny školy a školská zařízení prošla v pondělí 22. listopadu povinným testováním. Výpomoc Armády ČR už využívají Domažlická nemocnice a Sušická nemocnice.

Epidemická situace v Plzeňském kraji se i nadále lineárně zhoršuje. Týdenní nárůst nových případů je podle informací KHS Plzeň značný. V posledním mezitýdenním srovnání došlo k nárůstu o 16,2 % (celkem se jednalo o 5 404 případů). Nejvíce se onemocnění v současné době vyskytuje v dětských věkových skupinách 0-14 let a 15-19 let a poté ve věkové skupině 55-64 let. S ohledem na vzrůstající počet onemocnění v dětských věkových skupinách posílila KHS Plzeň kapacitu telefonních linek, aby mohla být lépe řešena situace ve školách. V PO-ST budou tyto linky v provozu od 7:00 do 17:00; v ÚT, ČT a PÁ od 7:00 do 15:00. V odpoledních hodinách a o víkendu je k dispozici telefonní linka 1221 s provozem od 8:00 do 19:00 hodin.

Počty hospitalizovaných a trendy jejich nárůstu
V počtu hospitalizovaných pacientů pokračuje v Plzeňském kraji nárůst 8 osob denně na lůžka standartní péče. Podle koordinátora lůžkové péče pro Plzeňský kraj prof. Jana Beneše je tlak na intenzivní péči setrvale vysoký. „K dnešnímu dni je v Plzeňském kraji hospitalizováno 260 pacientů s onemocněním covid-19, z toho 53 jich je na intenzivní péči a 22 na UPV,“ vyčíslil prof. Beneš. Ve všech lůžkových zdravotnických zařízeních v Plzeňském kraji jsou vytvořena oddělení pro covidové pacienty. Největší je ve FN Plzeň, kde je nyní hospitalizováno 140 s covidem, z toho 30 jich je na intenzivní péči. Převažují pacienti neočkovaní. Kapacity nemocnic jsou v tuto chvíli dostačující a jsou připraveny i pro případný další nárůst případů. Z hlediska predikce lze podle prof. Beneše předpokládat, že ke kulminaci počtu hospitalizovaných pravděpodobně dojde v druhé polovině prosince a bude odpovídat 2/3 zátěži z jarní vlny.

Situace v pobytových sociálních službách
K 22. 11. 2021 bylo na území Plzeňského kraje z celkového počtu 4 172 klientů pozitivních 61, což je 1,46 % a z 2 812 zaměstnanců je 53 zaměstnanců pozitivních, což je 1, 88 %. Z cca 2800 zaměstnanců je v oblasti sociálních služeb v pracovní neschopnosti 267, tj. 9,5 %. V tuto chvíli tudíž nehrozí a nedochází v Plzeňském kraji k personálnímu ohrožení zajištění pobytových sociálních služeb.

Školy a školská zařízení
V pondělí 22. 11. proběhlo plošné testování žáků základních a středních škol antigenními testy. Testováním projdou také v následujícím týdnu 29. listopadu 2021. Plzeňský kraj obdržel pro školy celkem 119 500 ks testů a ve spolupráci s HZS PK je rozvezl na krajská zařízení i obce, které školy zřizují. V uplynulém týdnu řešila KHS Plzeň 137 škol a školských zařízení, kde došlo k výskytu covid-19. V karanténě bylo celkem 4398 žáků a 47 pedagogů. Pozitivních žáků bylo 339. Uzavřeno žádné školské zařízení ze strany KHS ani zřizovatele nebylo.

Výpomoc Armády ČR
Od 12. 11. 2021 byla znovu aktivována možnost pomoci Armády ČR ve zdravotnických a sociálních zařízeních. V současné době tuto výpomoc využily Domažlická nemocnice (3 vojáci) a Sušická nemocnice (2 vojáci). Armáda také nabídla pro Plzeňský kraj pomoc dvou odběrových mobilních týmů, z nich je jeden k dispozici ve FN Plzeň.

Očkování a kapacita očkovacích míst
K dnešnímu dni bylo v Plzeňském kraji vyočkováno celkem 715 265 dávek. Dokončené očkování oběma dávkami má za sebou již 341 617 lidí a třetí posilující dávkou je očkováno 35 916 osob. Průměrně je v Plzeňském kraji denně naočkováno 2500 – 3000 osob.

„V souvislosti s vládními opatřeními v režimu O-N předpokládáme, že dojde k nárůstu zájmu o očkování, a proto ve spolupráci s EUC klinikou v Plzni vybudujeme nové očkovací místo pro neregistrované s denní kapacitou 500 osob. Naším cílem je, abychom odlehčili stávajícím očkovacím centrům od neregistrovaných občanů a těm naopak umožnili snazší dostupnost očkování,“ informovala členy Krizového štábu hejtmanka Ilona Mauritzová. Vyzdvihla také, že Plzeňský kraj patří v krajském srovnání k nejlepším, neboť čekací doba po zaregistrování do systému je pro očkování 1. a 3. dávkou do 5 dní.

Podle Ilony Mauritzové také není potřeba na území Plzeňského kraje vyhlašovat nouzový stav. „My nyní potřebujeme, aby občané dodržovali stávající opatření a předpisy, chránili se před nákazou a nechali se očkovat,“ prohlásila s tím, že bude také apelovat na starosty obcí ORP, aby pokud možno omezili v předvánočním čase pořádání velkých hromadných akcí.