Na mimořádném jednání se sešel 17. února 2021 Krizový štáb Plzeňského kraje, aby jednal o řešení krizové epidemické situace v Plzeňském kraji v souvislosti se skokovým nárůstem pacientů s onemocněním covid-19, lůžkových kapacitách nemocnic v kraji, opatřeních ve veřejných prostorách a uzávěře Plzeňského kraje, která byla během dne nejasně prezentována ze strany ministerstva zdravotnictví.
Z úterního večerního jednání Plzeňského kraje se zástupci ministerstva zdravotnictví, hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou a ředitelem Krajské hygienické stanice Plzeň vzešlo rozhodnutí, že uzávěra některých okresů Plzeňského kraje není v tuto chvíli efektivním řešením, které by zastavilo masivní šíření viru. Krizový štáb tak potvrdil, že bude přikročeno především k rozsáhlé dezinfekci veřejných prostor ve spolupráci s obcemi a jejich jednotkami SDH, dodání většího množství respirátorů a roušek do zasažených okresů a především apeluje na občany, aby dodržovali základní hygienická pravidla 3R – ruce, roušky, rozestupy.
Ředitel KHS Plzeň Michal Bartoš oslovil Hospodářskou komoru a zaměstnavatele našeho kraje, aby své zaměstnance testovali, v případě onemocnění zůstávali na nemocenské a hlásili své kontakty. Aby byla ve firmách nastavena režimová opatření, dostatečná dezinfekce a omezení setkávání zaměstnanců. Pro účely testování právě ve firmách byla přislíbena spolupráce s týmem Armády ČR, která ji potvrdila a již 18. února bude armádní tým pomáhat s testováním v Domažlicích.
Krizová situace vzniká také na hraničních přechodech Rozvadov a Folmava, kde dochází k dlouhým čekacím lhůtám před hranicemi s Německem. Krizový štáb vyzval Ústřední krizový štáb k reakci na tuto situaci zabezpečením odběrových míst a zajištěním dodržování vstupu do ČR s platným antigenním testem.
Epidemiologická situace v PK
Podle ředitele KHS Plzeň Michala Bartoše je situace v Plzeňském kraji kritická. Zatímco během minulého týdne byl nárůst počtu pozitivních osob zhruba 700, za úterý 16. února 2021 to bylo již 1135 osob. Významně v některých okresech vzrostla nemocnost u dětí ve věku 5-9 let. I nadále má významný podíl na nemocnosti britská mutace, a to zhruba 80 %.
Počet hospitalizovaných k dnešnímu dni je podle koordinátora lůžkové péče Jana Beneše 463, na JIP lůžkách je hospitalizováno 87 pacientů, kapacita JIP lůžek je předpokládaná o 10 více na 97. Na standartních lůžkách je 376 pacientů. Celková kapacita lůžek je 477 pro celý kraj. V tuto chvíli nedochází k převozu pacientů do jiných krajů. Situace se ale vzhledem k nárůstu nemocných mění velmi rychle.